Baitcastový naviják Saenger Mag Cast

Datum: 22.1.2016 | Kategorie: Recenze | Autor: admin | Žádné komentáře
Share Button

Baitcastový naviják Saenger Mag Cast

Jedná se o baitcastový naviják ( přívlačový multiplikátor). Je určený k chytání jak běžných, tak větších ryb. Díky jeho veliké cívce můžete navinout větší množství vlasce. Kapacita cívky je 280m / 0,32 mm a převodový poměr 6,2 : 1. Tento naviják je ideální jak pro začátečníky, tak i pro pokročilé rybáře.

2732 710

Začátečníky mile překvapí nastavováním, protože zde úplně chybí magnetická brzda. Nastavují se pouze vnitřní piny na cívce, které nastavíte podle váhy nástrah a vzhledem k tomu, že s tímto navijákem budete chytat nástrahy převážně od 15g výše, bude Vám stačit pro zbylé spektrum váhových kategorií pouze jedno nastavení. Piny se nastavují tím, že se buďto zapnou (vysunou), nebo vypnou (zasunou). Většinou bude stačit mít zapnutý 1, maximálně 2 piny, zbytek doladíte středovou brzdou. Tyto piny jsou odstředivé a fungují na principu centrifugy. Tedy čím větší jsou otáčky cívky, tím více piny přibržďují.

20160113_235946

Další věc, která mě mile překvapila je možnost zapnutí cvrčka. Většina baitcastových navijáků tuto funkci nenabízí, spíše ji najdete u klasických multiplikátorů na sumce, či na moře.

Poslední věc, která mě mile překvapila je, že při náhozu běhá řadič, což je funkce, se kterou jsem se setkal pouze u baitcastových kulatých navijáků, nikoliv vajíček. Tato funkce usnadňuje rovnoměrné řazení vlasce po celou dobu práce s navijákem a dle mého názoru i kladně ovlivňuje zamotávání vlasce, tzv. Backlash.

20160114_000025

Měl jsem možnost naviják zkoušet nepřetržitě 3 týdny na moři. Rád bych upozornil, že naviják primárně není určen na slanou vodu, proto je třeba mu věnovat větší pozornost po ukončení lovu. Doporučuji pravidelně oplachovat sladkou vodou a po návratu jsem jej rozdělal a pořádně vyčistil a promazal.

Jedna z mála věcí, kterou bych navijáku mohl vytknout je šroub, kterým se povoluje pravá bočnice k nastavení odstředivé brzdy. Pokud bude šroub dostatečně utažený, budete potřebovat šroubovák, což mi osobně vadilo, protože jsem občas potřeboval do navijáku vlézt a přenastavit. Hlavně při házení lehkých nástrah pod 10 g.

20160113_233823

Osobně tento naviják hodnotím velmi příznivě a myslím si, že bude dobrý i pro začínající vláčkaře s baitcastama.

Za Iron Claw Fans Karel Hrubín

20160114_000002